Kenzel

Detail

16 mar 2017

JARNÝ DETOX NIELEN PRE VÁS, ALE AJ PRE VÁŠ BICYKEL!

Bez ohľadu na to či jazdíte na horskom bicykli, cesťáku alebo na mestskom type bicykla a či ste pravidelný jazdec alebo len rekreačný cyklista, údržba bicykla je pred sezónou nevyhnutnosťou.

 

Ak ste svoj bicykel pred začiatkom zimy nezverili servisnému technikovi, ktorý by sa oňho poriadne postaral, bude musieť Váš bicykel absolvovať pár krokov ku správnemu fungovaniu.

 

V tomto článku Vám poradíme, ako sa o svoj bicykel postarať predtým, než s ním opäť vyrazíte zdolávať kopce, serpentíny alebo mestské uličky.

 

ČISTENIE

Je čas pustiť sa do práce, urobte očistu nielen vo Vašom príbytku, ale aj na svojom bicykli. Skúste ho poriadne očistiť od špiny, ktorá sa na ňom nahromadila počas jazdenia. Nevynechajte časti ako reťaz, kazetu, prevodníky. Pamätajte, že umývanie bicykla vapkou sa nevyrovná manuálnemu čisteniu.

TIP OD NÁS: Na trhu sú dostupné prostriedky, ktoré si hravo poradia so zatvrdnutou špinou a nežiaducou mastnotou. My odporúčame produkt Bike Wash od Shimano, ktorý si môžete zakúpiť aj na našich prevádzkach.

 

BRZDY

Bicykel máme očistený, na rad prichádzajú brzdy. Ak má Váš bicykel kotúčové brzdy, upriamte svoju pozornosť na brzdové platničky, pretože tie môžu byť opotrebované. Hrúbka brzdových platničiek by mala byť minimálne 1mm. Zodraté brzdové platničky môžu poškodiť brzdový kotúč a spôsobiť nedostatočné brzdenie.

Zlú brzdnú vlastnosť však nemusia zapríčiniť len brzdové platničky. Ak sa Vám zdá, že brzdová páčka je príliš mäkká alebo tvrdá, tak v tomto prípade môže byť vinníkom stará brzdová kvapalina v kabeláži alebo vzduch v brzdovom systéme a je potrebné ho odvzdušniť. Tento proces si vyžaduje väčšiu technickú zdatnosť, a preto ak sa na to necítite, bude lepšie, ak navštívite servisného technika, ktorý Vám rád pomôže.

Pri véčkových brzdách je postup podobný, miesto kvapaliny však kontrolujeme brzdové lanko. Včasná výmena lanka a vyčistenie bowdenu môže pomôcť ku kvalitnému brzdeniu. Kontrola brdzových gumičiek platí aj pri tomto type bŕzd, avšak pri nich by mala byť minimálna hrúbka 0,5cm.

 

RADENIE

Ďalším krokom je kontrola radenia bicykla. Podobne ako pri véčkových brzdách je nutné skontrolovať kabeláž, ktorá môže byť príčinou nepresného radenia. Vyskúšate poprehadzovať každý jeden stupeň radenia na Vašom bicykli, len tak zistíte prípadný problém pri radení. Ak sa Vám radí ťažko, potom je čas namazať alebo vymeniť kabeláž ( vyčistiť bowden a vymeniť lanko ).

 

PRUŽENIE

Ak máte typ bicykla s odpruženou vidlicou venujte pozornosť aj tejto časti. Vyskušajte párkrát zatlačiť vidlicou. Tesnenia bude nutné vymeniť, ak Vám na nej ostáva veľké množstvo oleja. Na starostlivosť o vidlicu použite silikónový sprej, ktorý je na to určený. Postriekaním a následným zapružením sa odstránia nečistoty, ktoré sú vo vidlici nežiadúce.

 

KOLESÁ A PLÁŠTE

Pred prvou jazdou určite skontrolujte kolesá bicykla. Dofúkanie kolies ju úplným základom. Skontrolujte tlak v pneumatikách, správny tlak v kolesách je individuálny, zväčša si ho prispôsobujete Vašim jazdným podmienkam. Určite však čítajte informácie na plášti, každý výrobca definuje, aký tlak je na konkrétny plášť najoptimálnejší a toho by ste mali držať.  Pri väčšine púmp je už súčasťou aj tlakomer. Radi Vám v našich prevádzkach poradíme najvhodnejšiu pumpu pre Vás. Treba rátať s tým, že na kolesách sa môže vytvoriť nevítaná „osmička“ a preto, ak ju na kolese objavíte treba ho vycentrovať. Odporúčame tento krok prenechať odborníkom, ktorí Vám pomôžu.

Po minuloročnej sezóne môže byť dezén na plášťoch opotrebovaný, preto venujte pozornosť ich kontrole. Správny výber dobrého dezénu môže prispieť k lepšiemu výkonu. Opotrebovaný dezén na plášťoch môže byť príčinou častého defektu a v niektorých situáciách dokonca aj nepríjemného pádu.

 

SERVIS

V dobe, ktorá je nesmierne rýchla, chce každý z nás svoj voľný čas tráviť efektívne a venovať ho tým, na ktorých im najviac záleží. Preto, ak si na domáci servis bicykla netrúfate, nerobte si zbytočné starosti a venujte svoj bicykel na predsezónny servis do rúk odborníkom, ktorí si s ním ľahko poradia.

 

Veľa najazdených kilometrov želá tím KENZEL.